„Reguła dwóch sekund”

Archived in the category: Bez kategorii

Podczas nauki jazdy, jednym z elementów, o którym należy pamiętać jest właściwy odstęp od auta, które jedzie przed nami. Ten odstęp to granica bezpieczeństwa, która pozwala kierowcy na odpowiednią reakcję w wypadku gdy pojazd jadący przed nim, zacznie np. gwałtownie hamować. Kierowcy zastanawiają się często jak duży powinien być odstęp. Wg DSA – brytyjski standard, na autostradzie, gdzie dozwolona jest prędkość 100 km/h, stosuje się „regułę 2 sekund”. To minimalny odstęp jaki należy zachować od poprzedzającego pojazdu względem punktu odniesienia, przy którym dany pojazd się znajduje.
Odpowiedni odstęp pozwala zachować bezpieczeństwo na drodze i umożliwia kierowcom odpowiednią reakcję w razie niespodziewanych wydarzeń na drodze, np. gwałtownego hamowania.
Mówi się o tym, że „2 sekundy” to minimum które w optymalnych warunkach pozwala kierowcy na reakcję. Kiedy odstęp jest zbyt mały, polew widzenia kierowcy prowadzącego pojazd jest dużo mniejsze i nie może on ocenić w sposób dokładny tego co dzieje się przed autem poprzedzającym go. Trzeba pamiętać, że warunki panujące na drodze ulegają często zmianie, tak więc czujność kierowcy jest bardzo ważna.
Kiedy droga jest nierówna trzeba zachować większy odstęp, od dwóch do czterech razy większy.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.