Kategorie uprawiające do poruszania się lżejszymi pojazdami pozwalają zdobyć prawo jazdy osobom, które nie są pełnoletnie. Wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami i nie wsiądziemy z takim dokumentem za kierownicę samochodu, nawet gdy skończymy już 18 lat. To jednak ważne dla wielu osób, gdyż mowa nie tylko o rozrywkowych quadach, ale i motorowerach, ułatwiających dojazd do szkoły czy codzienne obowiązki rodzinne.
Już mając ukończone 14 lat można uzyskać prawo jazdy AM na motorowery i lekkie czterokołowce (do 350 km i 45 km/godz.). Kurs obejmuje zaledwie 5 godzin teorii i 5 godzin praktyki i kosztuje niewiele więcej niż sam egzamin, bo nawet 300-500 zł (cena egzaminu – teoria+praktyka to 170 zł).
Od 16 lat można zdawać prawo jazdy A1, uprawniające do poruszania się motocyklami o pojemności do 125 ccm, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0, 1 kW/kg. To także dolna granica wieku pozwalająca uzyskać prawo jazdy kategorii B1, na pojazdy czterokołowe o masie do 400 (lub 550 dla przewozu ładunku) kg oraz motorowery.
Rozpocząć naukę jazdy samochodem osobowym można maksymalnie trzy miesiące przed ukończeniem osiemnastu lat, jednak w momencie przystąpienia do egzaminu zdający musi być pełnoletni.

Comment closed.