W przypadku motocykli, prawo jazdy obejmuje kilka kategorii, z których kolejne dają możliwość kierowania pojazdami o większej mocy, masie i pojemności silnika, ale też stawiają wyższe granice wiekowe zdającym egzaminy.
Kategoria A uprawia do kierowania wszystkimi motocyklami bez ograniczeń i wymaga ukończonych 24 lat (z wyjątkiem, gdy kandydat posiada już kat. A2 od co najmniej dwóch lat, wówczas wystarczy 20 lat). Wcześniej mamy kat. A2 – na motorowery i lekkie czterokołowce, od 14 lat; A1 – motocykle o pojemności do 125 ccm, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0, 1 kW/kg, trójkołowce o mocy do 15 kW i pojazdy kategorii AM, od 16 lat; A2 – motocykle o mocy do 35 kW i stosunku mocy do masy 0, 2 kW/kg, motocykle trójkołowe o mocy do 15 kW, od 18 lat.
Wydawałoby się, że znacznie tańsze będzie uzyskanie od razu kategorii A, a zyskamy całkowicie dowolny dobór pojazdu. Z drugiej strony, limit 24 lat to nie jedyny minus. Kiedy od razu na kursie wsiądziemy na motocykl o większej mocy, może to sprawiać nam problemy. To pojazdy wymagające, na których skutki wypadków są zwykle tragiczne. Dlatego dla własnego komfortu i bezpieczeństwa dobrym rozwiązaniem jest stopniowe oswajanie się najpierw z motocyklami o mniejszej mocy, aby najpierw opanować podstawy kierowania nimi i nabrać doświadczenia. Choć dokonując wyboru każdy powinien brać pod uwagę swoje możliwości – a sami znamy je najlepiej.

Comment closed.