Ruch prawostronny obowiązuje na polskich drogach. Jesteśmy o tym uczeni w szkołach jazdy i na kursach na prawo jazdy. Głównie chodzi o to, aby poruszać się prawym pasem ruchu, gdy jezdnia ma ich kilka w tym samym kierunku.
Niektóre sytuacje na drodze uczą nas, że poruszanie się tylko i wyłącznie prawym pasem ruchu jest nierozsądne i niebezpieczne. Kiedy można zająć inny pas ruchu? Są cztery podstawowe sytuacje na drodze, które zmuszają kierowców do zmiany pasa ruchu na inny niż prawy:
– zamiar skręcenia w lewo: kierowca zajmuje lewy pas ( droga musi posiadać więcej niż jeden pas ruchu prowadzący w tym samym kierunku)
– kiedy pojazd poruszający się prawym pasem jedzie wolniej
– omijając przeszkody
– kiedy pas prawy jest przeznaczony tylko do skrętu w prawo, a my kierując pojazd chcemy jechać prosto lub skręcić w lewo.
Gdyby wszystkie auta poruszające się po drodze jechały tylko prawym pasem ruchu, na ulicach panowałyby gigantyczne korki. Dlatego też w takich sytuacjach, korzystanie z lewego pasa ruchu w takich sytuacjach nie jest błędem.
Aby rozładować korek, kierowcy mogą także równomiernie zajmować różne pasy na drodze. Jest to bardzo rzadko wykorzystywany sposób.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.