Kursy dla przyszłych kierowców muszą składać się z określonej liczby godzin teorii i praktyki oraz zawierać wszystkie wymagane przepisami kwestie. Jak taki kurs na prawo jazdy wygląda w praktyce?
W przypadku kategorii B – czyli na samochód osobowy – musimy przejść 30 godzin teorii i 30 godzin praktyki. Podczas części teoretycznej poznamy przepisy dotyczące ruchu drogowego, budowę i działanie samochodu, zasady udzielania pierwszej pomocy i obowiązkową zawartość apteczki, a także podstawy ekologicznej i ekonomicznej jazdy. Dowiesz się też, jak wyglądają pytania egzaminacyjne i rozwiążesz przykładowe testy. Zajęcia odbywają się zwykle popołudniami i wieczorami, aby dostosowane były do możliwości kursantów. W wielu szkołach prowadzone są w kilkugodzinnych blokach, aby cały kurs nie trwał zbyt długo.
Praktyczna nauka jazdy odbywa się najpierw na placu manewrowym, a kiedy opanujesz już skręcanie, cofanie, używanie świateł, itp. – na mieście. Na początek instruktorzy wybierają oczywiście mało uczęszczane drogi, z dobrą widocznością i ograniczeniami prędkości, aby oswajać się z jazdą stopniowo. Będziesz dostawać kolejne polecenia, gdzie jechać lub jaki manewr wykonać – np, zawrócić na rondzie, zaparkować w określony sposób, zawrócić "na trzy". Zwykle nauka jazdy trwa jednorazowo godzinę. To, w jakim czasie wyrobisz cały wymagany czas, zależy od możliwości Twoich i organizatora. Zazwyczaj kurs daje się zamknąć w około trzech miesiącach.

Comment closed.