Nie każda szkoła jazdy nauczy nas jak prawidłowo poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach. Poniższy artykuł pozwoli Ci dowiedzieć się jak sprawnie skorzystać z sieci dróg szybkiego ruchu.
W Polsce pojawia się coraz więcej dróg ekspresowych i autostrad. Nie każdy kierowca wie jak się po nich poruszać. Oto kilka wskazówek:
1. Wykorzystaj pas rozbiegowy w celu rozpędzenia się.
Sama nazwa pas rozbiegowy daje nam wskazówkę do tego, aby rozpędzić na nim swoje auto. Kiedy jedziesz szybko, płynnie zmieniasz swój pas tuchu i tym samym zapewniasz komfort jazdy innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie zmuszasz innych kierowców do hamowania. Nie możan wpychać się na siłę, jeżeli nie ma miejsca. W tym przypadku należy zwolnić i poczekać na lukę pomiędzy jadącymi autami. Kiedy już znajdziesz się na autostradzie (na prawym pasie), przyśpiesz.
2. Nie zmuszaj innych do hamowania:
Jeżeli zblizasz się do stacji benzynowej, z której chcesz skorzystać, a wykonujesz manewr wyprzedzania, przerwij go i zacznij łagodnie hamować. Jeśli tego nie zrobisz, wymusisz na wyprzedzonym pojeździe hamowanie, a policja oceni to jako wymuszenie pierwszeństwa.
3. Jazda na zderzaku! – NIEBEZPIECZNE!
Zachowaj duży odstęp za autem, za którym jedziesz. W wypadku gwałtownego hamowania lub pogorszenia sytuacji drogowej, będziesz mógł zareagować.
4. Nie jedź lewym pasem.
Nie ważne z jaką prędkością jedziesz. Lewa strona jezdni służy tylko do wyprzedzania. Kiedy skończysz ten manewr wróć na prawy pas.
5. Jedź z taką prędkością, która pasuje do warunków panujących na drodze.
Na autostradzie można poruszać się z prędkością do 140 km/h. Nie zawsze jednak można szybko jechać. Wszystko zależy od warunków jakie panują na drodze. Śnieg, deszcz, śliska droga, słaba widoczność zmuszają kierowców do wolniejszej jazdy. Nie baw się w pirata drogowego i nie popisuj!
6. Ostrożnie zjeżdzaj z autostrady:
Kiedy zwalniasz ze 140 km/h do 70 km/h może Ci się wydawać że jedziesz bardzo wolno. Jest to jednak złudne wrażenie. Dlatego uważaj i czujnie opuszczaj autostradę.
7. Nie zawracaj i nie cofaj!
Na autostradzie są zjazdy, jeśli jakiś ominąłeś, jedź do następnego. Nie cofaj nawet na pasie awaryjnym, a tym bardziej nie jedź pod prąd.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.