Eksperci twierdzą że najlepiej zdawać prawo jazdy w okresie zimowym. Można wtedy nauczyć się dużo więcej niż latem. Doświadczenie co do warunków atmosferycznych na drodze wzrasta już w momencie podjęcia nauki jazdy. Śliska droga wymaga od kierowcy opanowania i spokoju, ale przede wszystkim szczególnej ostrożności. Dobry kierowca umie przede wszystkim jeździć zimą.
Bezpieczna jazda zimą:
– błoto pośniegowe jest z pozoru bezpieczne, jednakże droga pod nim może być pokryta lodem, warto więc co jakiś czas przyhamować w delikatny sposób, aby sprawdzić stan nawierzchni (hamując patrz w lusterko, aby nie zagrozić innym uczestnikom ruchu drogowego)
– zachowuj odstęp gwarantujący bezpieczeństwo uczestnikom ruchu – to ważne nawet wtedy gdy droga jest pokrywa śniegiem. Hamowanie na drodze oblodzonej jest bardzo ciężkie, zwłaszcza dla aut nie posiadających ABS.
– Każdy manewr wykonujmy ostrożnie, np wyprzedzanie. Ostrożnie zmieniajmy swój pas. Gwałtowen ruchy mogą wyprowadzić nasz pojazd z równowagi, stracimy przyczepność, postawi nas bokiem, obróci, bądź wypadniemy.
– trzymamy kierownicę dwoma rękoma.
– nie przyspieszaj gwałtownie, może to spowodować uślizg auta – czyli jego skośne poruszanie się, jest to manewr nad którym ciężko zapanować.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.