Zdający prawo jazdy kat. B – czyli samochód osobowy, najpopularniejszą i dla większości osób, za wyjątkiem zawodowych kierowców i motocyklistów, jedyną potrzebną kategorię – liczyć się muszą z wydatkiem przekraczającym najniższą pensję.
Za kurs prawa jazdy zapłacimy około 1200-1500 zł. Zdarzają się również i oferty tańsze, nawet poniżej tysiąca złotych, najczęściej oferowane przez małe, jedno-dwuosobowe szkoły. Aby nauka jazdy za mniejszą kwotę nie okazała się oszczędnością pozorną, wcześniej zasięgnijmy opinii u innych zdających, dowiedzmy się, czy szkoła oferuje dodatkowe materiały do nauki, ile godzin jazdy w mieście egzaminacyjnym dostaniemy w cenie kursu, kiedy mieszkamy poza nim. Opłatę szkoły bez problemu rozkładają na raty, i to bez żadnych bankowych formalności – po prostu zbieramy dowody wpłaty, aż uzbieramy na cały kurs. Całość musimy pokryć przed jego zakończeniem.
Jeżeli potrzebujemy dodatkowych godzin jazdy, aby podszkolić się w praktyce, zapłacimy od 30 do 50 zł za godzinę.
Pierwszy egzamin to w całości koszt 200 zł – 30 zł teoria oraz 170 zł za egzamin praktyczny. Dawniej część teoretyczną trzeba było zdawać ponownie po pół roku, jeśli w tym czasie nie zdaliśmy całości egzaminu. W tej chwili bariera ta nie obowiązuje, a teoria ważna jest dożywotnio – przy kolejnych egzaminach płacimy więc tylko za część praktyczną.

Comment closed.