„Hamowanie ABS”

Archived in the category: Bez kategorii

ABS to funkcja samochodu przydatna wtedy, kiedy wiem jak go używać.  Posiadając ABS w aucie nie jesteśmy jednak zwolnieni z logicznego myślenia.
ABS działa w każdym aucie tak samo. Gdy jedno koło podczas hamowania obraca się wolniej od innych, układ ABS stwierdza że ciśnienie w tej części układu hamulcowego jest zbyt duże w stosunku do przyczepności opon do drogi. ABS zmniejsza więc i ponownie zwiększa ciśnienie, powtarzając tę czynność tyle razy ile jest to konieczne.
Czy ma to jakiś wpływ na jazdę? Kierowca hamując w stresie i panice, gwałtownie, nie musi już myśleć o tym, aby w odpowiedni sposób dociskać pedał hamulca. Blokada kół na dłuższy okres czasu na pewno będzie niemożliwa. ABS umożliwia obrót kół podczas hamowania, co daje możliwość skręcania i hamowania jednocześnie. Jest więc zwiększona stabilność pojazdu na drodze.
Jak prawidłowo hamować ABS-em?
Kiedy mamy w aucie ABS, a zdarza się sytuacja, że musimy gwałtownie zahamować, musimy nacisnąć z całej siły pedał hamulca. Nie trzeba dobierać siły hamowania, nie grozi nam zerwanie przyczepności. ABS uniemożliwia poślizg kół.  ABS pozwala nam skręcać, więc możemy omijać przeszkody. Należy hamować mocno, ostro i zdecydowanie.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.