Jak zachować się na drodze, kiedy widzimy pojazd uprzywilejowany? Kiedy możemy wyprzedzać?
Podczas nauki jazdy uczymy się przewidywania i odpowiednich reakcji na styuacje mające miejsce na drodze. Instruktor w szkole jazdy musi nauczyć nas prawidłowych reakcji na pojawienie się pojazdu uprzywilejowanego na drodze. Należy zapamiętać, że ułatwienie przejazdu karetce, straży pożarnej czy policji jest najważniejszym manewrem. Nie wolno bezmyślnie blokować im drogi.
Jak rozpoznać pojazd uprzywilejowany?
Aby pojazd był uprzywilejowany musi przede wszystkim wysyłać sygnały świetlne w kolorze niebieskim, emitować sygnały dźwiękowe i mieć zapalone światła drogowe i mijania. Każdy pojazd, który nie spełnia wyższych kryteriów może być traktowany jak wszyscy uczestnicy ruchu drogowego.  Samochody służb zbrojnych, więziennych, parku narodowego, Inspekcji Transportu Drogowego, Ochrony Rządu i kontroli skarbowej również należą do pojazdów uprzywilejowanych. Kierowca prowadzący pojazd uprzywilejowany może korzystać z uprawnień w ruchu drogowym. Musi oczywiście mieć wzmożoną czujność i stosować zasadę ograniczonego zaufania.
Co zrobić gdy usłyszymy pojazd uprzywilejowany?
Nie należy panikować. Spokojnie usunąć pojazd na pobocze, aby umożliwić szybki przejazd karetce czy policji. Nie wolno biernie czekać na to, aż inni kierowcy ustąpią miejsca na drodze. Kiedy ustępujemy pierwszeństwa musimy uważać, aby nie stworzyć dodatkowego niebezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.