Właściwie każdy pojazd mechaniczny wymaga zdobycia odpowiednich uprawnień do kierowania. Jakie prawo jazdy trzeba mieć, aby poruszać się quadem?
Przejmować się tym nie muszą osoby posiadające kategorię B. Pozwala ona na kierowanie samochodami osobowymi, także z lekką przyczepką, ale także mniejszymi czterokołowcami o słabszej mocy silnika.
Najprościej, oczywiście w wypadku osób pełnoletnich, zdecydować się na tę kategorię, bo otwiera więcej możliwości. Warto jednak wtedy zainwestować dodatkowo w naukę jazdy quadem w bezpiecznych warunkach.
Zależnie od mocy silnika pojazd czterokołowy może wymagać prawa jazdy kategorii AM lub B1. Ta pierwsza obejmuje motorowery oraz lekkie pojazdy czterokołowe, których masa nie przekracza 350 kg, a maksymalna prędkość 45 km/godz. Można zdawać egzamin już od skończenia 14 roku życia, za zgodą rodzica. Uprawnienia te automatycznie mają też osoby, które zdały prawo jazdy na motocykl, czyli A.
Z "prawkiem" kategorii B1 można prowadzić czterokołowce o masie własnej do 400 kg w przypadku przewozu osób, a do 550 kg w przypadku przewozu rzeczy. Mogą to być więc nie tylko quady. Kurs i egzamin prawa jazdy kat. B1 wymaga ukończonych 16 lat i zgody rodzica. Ta kategoria pozwala też na prowadzenie pojazdów z kategorii AM.

Comment closed.