Znajdując się w Niemczech, kiedy jesteśmy zameldowani i jesteśmy obywatelami europejskimi, mamy prawo do poruszania się po niemieckich drogach z polskim prawem jazdy. Kiedy następuje kontrola policyjna, rzadko  wołają od nas prawo jazdy, częściej jest to dowód, jednakże polskie prawo jazdy wymaga dodatkowego sprawdzenia np. w razie wypadku i może nieco wydłużyć załatwianie danej sprawy. Dokument można otrzymać w wersji niemieckiej, na stałe.
Jest to bardzo proste. Wystarczy tylko posiadać polskie prawo jazdy i bez problemu przepisać je na niemieckie. Nie potrzeba przechodzić przez żadne dodatkowe procedury. Musimy jedynie mieszkać w Niemczech krócej niż 3 lata. Jeżeli jest to dłuższy okres, niestety ale obowiązują nas już takie same zasady jak innych, czyli przechodzimy szkolenia i egzaminy. A jest to zawsze jakiś nie mały koszt.
Kurs prawa jazdy w Niemczech, w zależności od tego w jakiej szkole się odbywa i lokalizacji kosztuje średnio od 800 do 1400 Euro. W cene wchodzi meldunek w szkole, rejestracja, produkcja dokumentu, kurs pierwszej pomocy, test wzroku, jazdy i egzamin.
Egzamin ma dwie części – teoria i praktyka. Teoria trwa 30 minut, od razu po jej napisaniu otrzymujemy wynik i przystepujemy do praktyki. Trwa ona około 45 minut, zdajemy ją na takim samym modelu samochodu na którym się uczyliśmy. Oprócz egzaminatora towarzyszy nam także instruktor, który nas uczył. Egzamin jest w Niemczech zdać dużo prościej niż w Polsce, przede wszystkim egzaminatorzy nie czepiają się małych szczegółów jak w Polsce.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.