„Bezpieczne wymijanie”

Archived in the category: Bez kategorii

W Polsce w każdym tygodniu ktoś pada ofiarą nieuważnej jazdy autem. Polacy rozbijają się o co tylko się da. Wszystko sprowadza się do nieprzepisowej jazdy.
Przepisy ruchu drogowego są nam wpajane na kursach na prawo jazdy przez instruktorów, podczas cześci teoretycznej jak i praktycznej. Nie wszyscy kierowcy jednak stosują się do ustaleń Kodeksu Ruchu Drogowego.
Podajmy mały przykład. Jedziemy wąską drogą, a na przeciwko nas jedzie wielki tir. Tir nie może zjechać na pobocze, ponieważ jego koła zapadna się w pobocze, które jest nieutwardzone. Kierowcy jadący autem osobowym myślą że właśnie tak się stanie. Nic bardziej mylnego. To my powinniśmy ustapić miejsca nadjeżdzającymi tirowi. Niestety jednak dzieje się odwrotnie, a w efekcie tego, auto osobowe ociera się o tira i ląduje w rowie, na drzewie, lub na poboczu – mocno porysowane. Kierując się zdrowym rozsądku można tego uniknąć.
Wymijanie to manewr, którego uczymy się podczas kursu. Najwazniejsze jest zachowanie odpowiedniego odstepu. To cecha manewrów: wyprzedzania, omijania i wymijania. Odstep musi być większy ze wzrostem prędkości wymijających się aut. Wymijając trzeba zachować czujność i uwagę.
Przepisy mówią że podczas wymijania w razie potrzeby należy zjechać w prawo, ograniczyć prędkośc albo nawet się zatrzymać. Zmiana prędkości jest ważna podczas zjazdu na prawą część jezdni, zmienia to przyczepność kół i dlatego szybka jazda może zakończyć się wylądowaniem pojazdu w rowie.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.