Czy warunki zimowe wpływają na prowadzenie auta? Oczywiście! Musimy ze wzmożoną czujnością prowadzić nasz pojazd, z większą dozą rozwagi. Wszystkie manewry wykonywać wolniej, płynnie i precyzyjnie. Szkoły jazdy uważają, że każdy potencjalny kierowca zdający egzamin na prawo jazdy zimą, ma w sobie ikrę dobrego kierowcy. Kurs robiony zimą najlepiej przygotowuje do samodzielnego poruszania się pojazdem.
Oto porady jak poruszać się na drogach zimą?
1. Przygotuj się do drogi – sprawdź prognozę pogody, zatankuj samochód, spakuj łopatę, zmiotki, łańcuchy na koła, termos z ciepłym napojem, jedzenie, czekoladę dla uzupełnienia energii kiedy złapie Cię przymusowy postuj.
2. Zimowe opony to sprawa o której musisz pamiętać, ponieważ zimą dają one gwarancję lepszej przyczepności pojazdu do drogi. Sprawdź stan opon i ich ogumienia.
3. Odśnież samochód, nie tylko szyby. Zrzuć z auta cały zalegający śnieg.
4. Pamiętaj aby zapewnić sobie za kierownicą swobodę ruchową. Nie zakładaj więc dużej ilości ubrań. Ubierz się ciepło, ale tak by móc w pełni kontrolować swoje ruchy.
5. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
6. Ćwicz na śniegu. Kiedy spadnie śnieg udaj się na plac manewrowy i przećwicz podstawowe kwestie, np. hamowanie, ruszanie w kopnym śniegu i tym podobne.
7. Poruszaj się płynnie po ulicy. Nawet kiedy droga jest bardzo śliska, da się na niej poruszać autem. Trzeba tylko pamiętać że manewry są ograniczone, a droga hamowania dużo dłuższa niż latem.
9. Pamiętaj o odpowiednim odstępie.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.